rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

determine the equation of the parabola passing through the points (-3,13), (0,1), and (1, -7)​
The school board administered a reading test to all eighth-grade students at High Achievers Charter School and determined that 10%, percent of them were reading
Describe the ways in which your neighborhood or school's neighborhood has been designed for human powered transportation. Write about the features it has or doe
Red flowered snapdragons are crossed with white flowered, producing all pink snapdragons in the F1. What would you expect if you crossed Pink with White? Select
7(x – 3) – 5(2x - 4) = 5​
You've decided on an idea for an essay you've been assigned to write. What should you do next
Liner systems of equations
A music player was marked down by 1/4 of the original price. a. If the sales price is $128, what is the original price? b. If the music player was marked up by
What Significance did the great depression have on US Immigration History?
PLZ HELP !!! SCREENSHOT