ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A boy scout has 3 meters of rope. He cuts the rope into cords 3/5 m long. How many cords will he make?
Translate the phrase into an algebraic expression. The product of 6 and c
How could the student obtain zinc chloride solution from the reaction mixture when all the hydrochloric acid has reacted?
Which answer sounds like a universal theme you might find in a narrative poem?
How can the balancing of rights and public safety be achieved.
I NEED HELP TMR IS THE LAST DAY TO TURN THIS IN
Compare the emergence of advanced civilizations in Meso and South America with the four early river valley civilizations. Which of the following is an example o
Which food group is best for nutrition and the environment? red meat dairy chicken fruits
Read the excerpt from "Demon's Run." “Here is the truth,” she said. “Your father’s work making household repairs for the townspeople has fed us ’til now, but he
Easy 100 points if you do all 5 questions. plz help