jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

How is the sun related to neuclear electromagnetic and heat energy
can someone give me two equations an tell me which of the two would be steeper ?
the diffrence between a glacier and a geyser
Find the unit rate of 135 miles in 5 hours
What is the sl unit for length
Cuneiform is a. a Sumerian form of writing b. a Persian invention c. a Lydian invention d. an Egyptian form of writing
Kris and Julio played a card game.Together, they scored 36 points in one game. Kris scored 2 times as many points as Julio. How many points did Kris and Julio e
What is the sl unit for length
Expand and Simplify a. 2(x+y)+3(x+y) b. 5(x+y)+2(5x-y) c. 5(x+y)+3(2x-y) d. 3(2c+d)-2(4p-3) e. 4(2p+2q)-3(2p-q)
The bag of peanuts shown is on sale for $9.30. the pep club wants to divide the larger bag into 3/4 pound bags to sell at football games. One bag is 5 pounds. h