gianna2008 gianna2008
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Amelia needs to buy some cat food. At the nearest store, 5 bags of cat food cost $26.25. How
much would Amelia spend on 6 bags of cat food

Respuesta :

silvernightzzz101
silvernightzzz101 silvernightzzz101
  • 03-11-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

Divide 26.25 by 5 and there's your answer.

Answer Link

Otras preguntas

What kind of reproduction is budding?
If f(x)=3x2-5 and g(x) =-2x+5, then f(3)g(3)=?
What type of wave is used by the lighthouse to signal ships?
PLEASE HELP AND FAST!!! GIVING BRAINLIEST 1. The man on the left represents "Ancient Rome." What do you know about Ancient Rome? 2. Uncle Sam is standing on the
Using the formula P = I * V, if current (I) is 10A and voltage (V) is 120V, what is the power (P) in watts? a. 1200 watts b. 1.2 kW c. 1000 watts d. 12 kW
"Eat Healthy Stay Healthy" is the slogan to keep oneself healthy and active. H are some sources of healthy food: BERRIES, FRUITS, VEGETABLES, GRAINS LENTILS and
Please answer.. I really need help
Insert the correct symbol 5 _ 4
what is a bust??????​
4. On page 160 of parable of the sower, Lauren states, "So, in the company of others, plundered my family's home." How are the lines above representative of the