ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
how do I figure out what 5550/1000
Why did the americans go to Oregon during manifest destiny and why did the mormon go to utah??
Why can't we change the subscripts in balancing chemical equations?
Which of the following stages of the cell cycle occurs immediately prior to mitosis? (A) G1 (B) G2 (C) S (D) M (E) cytokinesis Can you please explain with some
How Do Clownfish Catch Their Food?
What is the volume of a rectangular box that has base area of 75 square inches and a height of 20 inches
use the function rule, y= 2x+5, to find the values of y when x =1,2,3,4. write the answers as ordered pairs that would be used to graph the function. show your
How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
does gas have as definite or indefinite volume