hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Pedro is a diligent student. He always finishes all his school requirements on time. It can be assumed that BLANK?A. A diligent students has good grades. All st
help me plsss ='((((((​
Where is the center of the cold air mass? ( name the region of the state near the center)
DES is a commonly used symmetric encryption algorithm, developed in the mid-1990s by the American government in conjunction with IBM, and is the recommended enc
ANSWER QUICKLY WILL GIVE BRAINLIEST
May i please have the answer to this question?
what are the 5 principles of fitness
Which set of ordered pairs represents a function? A. {(0,5), (2,5),(4,5), (6,5), (8,5)} B. {(3, 1), (3, 2), (3, 3), (3, 4), (3,5)} C. {(2,3), (3, 4), (4,3), (3,
what is the total number of valence electrons in ethyl acetate?
Please im begging you do this for me oh and dont give me some big words to write give me some simple words​