keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes a likely result for the circulatory system if the heart is weakened? A. Oxygenated blood would not be pumped to the body's cells via the v
why did president Truman believe that the United States should sign the North Atlantic treaty
Express 9.062 as a mixed number in the simplest form.
Cheryl has some oranges. She puts the oranges into p boxes of 3 oranges each and has 2 oranges left. Find the total number of oranges Cheryl has in terms of
the only Native American who successfully stayed on their land were A) Seminole B) Sauk C) Cherokee D) Fox
Which pronoun correctly completes the elliptical clause? You folded fewer towels than __________. A. him B. he
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
what's an improper fraction
How many ping pong balls would it take to fill a classroom that measures 22 feet by 16 feet by 9 feet? (Assume that a ping pong ball has a diameter of 1.5 inch
How are carbon, hydrogen, and oxygen alike?