bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Which is 5logx - 6log(x-8) written as a single logarithm?
Factor the following polynomial completely. 1,280x^11 - 405x^7
The cytoplasm that surrounds the nucleus of a neuron is called the
At lunchtime 5/6 of students buy juice. Of those students 3/4 buy orange juice. What fraction of the students buy orange juice?
Which of the following expressions are equivalent to 2/x^4-y-^4 choose all that apply
name the sides in each figure that look parallel name the sides in each figure that look perpendicular
If f(x)= 0.6(3-x) what is the value of f(-3)
Who was the first emperor of United China
Psychoanalytic techniques are designed primarily to help patients A) focus on their immediate conscious feelings. B) feel more trusting toward others. C) become
which describes the type of sequence in 99, 89.9, 78.8, 68.7, . . . . . ? a) neither geometric nor arithmetic b) geometric c) arithmetic d) both arithmetic a