dominqueyoung56 dominqueyoung56
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound one batch of fried rice requires 5 pounds of rice how much does the rice for one batch cost

Respuesta :

Kaylamartir101 Kaylamartir101
  • 01-11-2020

Answer:

3.55 is your answer

Step-by-step explanation:

0.71 x 5 = $3.55

Answer Link

Otras preguntas

storyline experience in going to school.
Suppose z varies directly with y and directly with the cube of x. If z=216 when x=2 and y=9 , what is z when x=7 and y=5 ?
The Logan children discover why their parents don't want them at the Wallace store. What was the reason? a) The store sells low-quality goods. b) The Wallaces d
The perimeter of a piece of land is 9,700 square meters. What is the value of the exponent when this number is written in scientfic notation.
suppose a student carrying a flu virus returns to an isolated college campus of 1000 students. It is assumed that the rate at which the virus spreads is proport
Which equipment is best to hold and to measure liquids?
Which expression gives the measure of ZXYZ? Z 110 W A. 110° + 42° OB. B. (110°-42°) C. 110°-42° D. (110° +42°)
The ratio of campers to counselors at a summer camp is 6 to 1. Which table correctly shows this ratio for each age? Responses
what volume will 10g of carbon dioxide occupy at STP
The human practice of intensive ___________ allows immense flocks of Dickcissels to forage and roost togethera. agricultureb. huntingc. urbanizationd. deforesta