adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

The person of the king is sacred, and to attack him in any way is an attack on God itself. Kings represent the Divine Majesty and have been appointed to Him to
Explain your model for the problem.
Derivative of sqrt(x^2-5) times sin x
The average weight of a group of children is 100 pounds. Todd, who weighs 102 pounds, then joins the group. This raises the average weight of the group to 102 p
rico is making 18punch for 18 people. How much punch should Rico make if each person will drink 1/6 gallon of punch?
Which number is the inequality m>7\12
what value of p will make this equation true
This is my question please choose a reasonable answer
how much heat is needed to raise the temperature of 39g of water by 63C
Simplify This expression: (3+9)3 {The second 3 is an exponent}