Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

how does wavelength relate to frequency?
Will a graph representing distance in miles compared to time in hours show a proportional realtionship?
How do you find the degree of a polynomial
in a survey 46 people, which was 20% of those surveyed, chose red as their favorite color. How many people were surveyed?
Ultraviolet radiation is dangerous because it has a high enough energy to damage skin cells. What is the BEST explanation of the relationship between wavelength
What is .13 repeating as a fraction
On the global grid, the prime meridian is at
Review the image of the earthworm. Which of the following best describes the characteristics of the earthworm? Select all that apply (2 apply) From the Phylum A
The actual cells that the muscles are made of are called _____.
A farmer needs to buy fertilizer for two fields. One field is shaped like a trapezoid, and the other is shaped like a triangle. The trapezoidal field has bases