isabellagimnastic7
isabellagimnastic7 isabellagimnastic7
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Paula bought an Apple music subscription for a year. She paid $144. Paula wanted to find the price, p, of the subscription each month. She created the model shown to help find this price.

Respuesta :

ktahugs
ktahugs ktahugs
  • 03-10-2020
It’s $12 per month. I assume the equation (model) was 12x=144
Answer Link

Otras preguntas

Determine the mass of sugar needed for 100.0 mL of a 0.0500 M C12H22011 stock solution.
Three problems school leavers may face when applying to higher education institutions
Brrrrreeejejennendiioo.
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
A number of paths can lead to the same outcome. a) True b) False
Please answer this quickly!! 37 points!!
Who was with God in the beginning? Group of answer choices Adam Lucifer The Word John
After showing and discussing an example of modern art, Priya covers it and then reveals the next example. This is an example of _____________. a. practice using
The king said unto the hermit "let me work in your place". Rewrite the following in reported speech
An object’s mass changes depending on gravity. true or false