litishastaten litishastaten
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Maria bought 19 pounds of flour for nine dollars how many pounds of flour did she get per dollar

Respuesta :

disguisedmoth disguisedmoth
  • 03-10-2020

Divide money by pounds,

9/19

Price per pound of flour

$0.473

Answer Link
9hrunj 9hrunj
  • 03-10-2020

Answer:

cacluate it 19×9= ? hope thid helpeddddd

Answer Link

Otras preguntas

what is the most important rule in grammar
What angle has no supplement
Given the sequence 5; 12 ; 21; 32; .... a determine the formular for the nth term of thw sequance . 2 determine between which two consecutive terms in the sequ
Multiply. Write your answer in simplest form. 5/12 x 4/5
0.34 and 3/4 are equivalent. True False
1. Factor 3x2y2 − 2xy2 − 8y2. Show your work. 2. Factor x2 + 10x + 25. Show your work 3. Factor x2 − 36. Show your work.
What is contained in this sentence? Although there are eight species of tigers, three of them are extinct. compound subject compound verb subordinate clause phr
what is the volume of a come with a height of 12 and a base of 5
Which word or words and punctuation best corrects any errors in the sentence? Watch for the stop sign this intersection is dangerous! A. sign- B. sign, C.
A sample of gas at 300 K has a volume of 2.0 liters. At what temperature will the volume decrease to 1.0 liter if the pressure is kept constant?