laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A delivery man starts at the post office, drives 40 km north, then 20 km west, then 60 km northeast, and finally 50 km north to stop for lunch. use a graphical
If the U.S. constitution began as suggested by the cartoon what might the impact be on the Supreme Court? The court would balance power equally between business
the ratio of basketballs to footballs in coach Farrell's pe class is 10.:3. if there are 52 total balls in the class, how many basketballs and football are ther
identify the subject There are some CDs and a flash drive next to the computer
how long did it take to preserve a person
PLS HELP ME AND SHOW WORK!!! Using the following equation Pb(SO4)2 + 4 LiNO3 —> Pb(NO3)4 + 2 LiSO4 how many grams of lithium nitrate will be needed to make 3
are my state symbols correct?
In the early 1800s, society considered temperance to be an acceptable cause for female reformers because this issue related to
Which of these STDs can a person have and transmit without realizing they are transmitting? gonorrhea syphilis herpes AIDS chlamydia crabs scabies
Solve for x. Round to the nearest hundredth. x/24=0.2083