estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

What is 0.561 rounded to the nearest tenth
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Is the pronoun in the sentence reflexive, intensive, both, or neither? Joan helped herself to more pie. A: reflexive B: intensive C: neither D: both
Two fair dice are rolled. find the probability of a "double" given that the sum is 11.
america;s gift to generation
Software, consisting of programs and data, that runs on computers, manages computer hardware resources, and provides common services for executions of various a
Which place promoted the political rights of all citizens? A.Egypt B.Mesopotamia C.Both D.Neither
repondez aux questions avec des phrases completes en francais a quelle heure est le cours de mathematiques? comment est le prof d’informatique?
True or false: about 80% of the cases heard in texas courts are criminal cases
Review the phrase fragment. Unwinding the hose. The man watered the dry lawn. Which best corrects the phrase fragment