campbellzav campbellzav
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Josie bought 750 bags of peanuts for $375 he intends to sell each bag for $.15 more than you paid how much should he charge for each bag

Respuesta :

Zenyia
Zenyia Zenyia
  • 01-10-2020

Step-by-step explanation:

Jose bought 750 bags for $375.00

Each bag cost $375/750= $0.50

He  intends to sells them for $0.15 more

He should charge : $0.5 +$0.15=$0.65

Answer Link

Otras preguntas

Is 6.27 a real number?
Boys play a game change into negative​
Which statement is true?
please help me zoom it in if you can’t see it
Which is the best example of an abiotic factor in a ecosystem? A. Planting new trees B. Hunting C. Building a dam D. Harvesting a crop
Which of the followin, ordered pairs is represented by a point located on the y-axis? • (0,5) • (-4, - 1) • (-7,0) • (4,1)
Blood and bone are classified as what tissue.
I told her about the novels I was writing and she told me about her various publications which of the narrator's character traits is implied in this excerpt
A student is given two allusions to include in a brief writing piece about being brave. The allusions are Hercules and Einstein. After looking up the references
Science is concerned with ________ phenomena. Group of answer choices physical mystical repeated Next