apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP RIGHT AWAY!!!!
Rewrite the fraction 1/4 as a division expression with the same numbers.
Book Title “THE WORST BIRTHDAY” FROM HARRY POTTER AND THE CHAMBER OF SECRETS
"Blank verse" refers to __________. poetry with fourteen lines and a pattern of rhyme poetry without rhyme or meter unrhymed poetry written in iambic pentameter
Please describe your work week for participation credit - 50 words
You are inviting your best friend to go to the movies with you. You ask him what type of movies he likes. Select the answer that would complete your question w
Can someone please explain the steps?
True or false. The square root of a number is the number under the square root sign divided by 2.
plane traveled 1120 miles each way to Munich and back. The trip there was with the wind. It took 10 hours. The trip back was into the wind. The trip back took 2
Lisa sold costume jewelry at a bazaar. The first hour she sold 2 bracelets and 3 rings for a total of $36.00 later a customer bought 2 rings and paid $12. All b