mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer ?
why are a game's visual effects NOT an example of gameplay?
A. Ed Sloan wants to withdraw $25,000 (including principal) from an investment fund at the end of each year for five years. Compute his required initial investm
Is the following relation a function? A. Yes B. No
Write balanced chemical reactions for each step in the two-step synthesis of calcium chloride. Next, write an overall reaction for the two-step synthesis of aqu
1. Explain How do scientists know what moon's crust is made of?
the difference of v and 5 is less than 35
What is the purpose or government
What is organization?
Frances is assigned a research project in which she is to attend a celebratory family meal and analyze her experiences as she participates in the meal. She is a