machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following correctly completes the explicit list function with a specified size count? a) explicit list(size_type count) b) explicit list(size_type
In the formula C = pm, p stands for. OA. price per item OB. promotion OC. period OD. percent
Temperatures have fluctuated throughout history, so why are recent global warming trends such a concern for climate scientists? Today's global warming:A.is affe
(3x+2)(4x-5) foil method
how much is heme and non heme iron absorbed daily?
5/6 divdide-3/2 i need this for study
what is the equivalent ratio in the simplest terms for 16:8
Keri earns $48 every 3 hours. Write an equation for the proportional relationship where t is the time in hours and y is the earnings. Enter the correct equation
How did Asian and African nationalists modify these Western-inspired ideas with local cultural and political traditions to create unique movements of their own?
Question number 5 please. I wrote it down if you can't see the whole question from the photos. 5. Figure 3.33 shows the Millau viaduct in south-western France.