gabyyy9551 gabyyy9551
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

decide which of the two given
prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $3.99 or in a
14-ounce bottle for $9.49.

Respuesta :

patelaryan040704 patelaryan040704
  • 04-09-2020

Answer:

14 ounce bottle

Step-by-step explanation:

I just got the answer right :)

Answer Link

Otras preguntas

What are greenhouse gases?
sari has 3 times as many pencil erasers as sam. together, they have 28 erasers. he may erasers does sari have
What ratios are equivalent to 9:2
drew's weekly allowance is $8. His friend jan's weekly allowance is $10. Drew spends $3 a week and jan spends $4 a week. WRITE TWO EXPRESSIONS TO SHOW HOW MUCH
Which is better salary offer$550per 40-hour week or $13.00 per hour for 40 hours
what happened to the loyalists property after the revolutionary war was over
fructuse, sucrose, and starch are all examples of ? carbohydrates, lipids,nucleic acids or proteins?
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject?  A.Either calculators or an adding machine make an accountant's work easier.  B.Both cows and
Is Charles David Waller in WW1
how do you write 2,049,000 in expanded form