diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Find arc AB. Show work
Why did the protection of civil liberties gain importance in the early 1920s?
Which system of equations is equivalent to this system?6x  + 4y = 126x  + 4y = 12   3x + y = 8   3x + y = 8−4x  + 4y = 48-4x  + 4y = 48     3x + y = 8     3x +
If f is a differentiable function, find an expression for the derivative of each of the following functions
Can someone help me on this I'm a bit confused ​
what is A decreased by 20% and then increased by 20% of that? Please show your work.
Let x represent any year. Write an inequality in terms of x and 453 that is true only for values of x that represents years after the year Attila died
HELP PLEASE The solution of the equation is x=
Work out the volume of this prism (shown in picture)
Please select the word from the list that best fits the definition Could