keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

what is 1 64/100 in simplest form? how do I solve it
American foreign policy, according to the text, tends to alternate between a. cold wars and hot wars. b. idealism and realism. c. bipolarism and multilateralism
i need help with math my question is i hope this question doesnt get deleted so my question is which of the following numbers is divisible by 5
In which ways did the Meiji Restoration modernize Japanese government and society? Select all that apply. -It appointed the emperor as head of the government. -
How did the issue of slavery divide the nation?
Please factor by grouping. Show work 12x^3+2x^2-30x-5
which of the following structures develops into a pollen grain? A. Microspore B. Anther C. Megaspore D. Archegonium
"It is against all reason to suppose that this content can long remain subject to any external power" this argument was stated by who?
Order from least to greatest 3.3, pie, 10/3, 11/4
Which is an equation for the given word problem? After Joel deposits $25.50 into his savings account, his balance is $275.00. Which equation can be used to find