keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

If a test for ferritin and a comprehensive metabolic panel are both performed, can both be reported?
Please answer this. Thank you
hey can you please help me posted picture of question
The mean percentage of a population of people eating out at least once a week is 57% with a standard deviation of 3.5%. Assume that a sample size of 40 people w
Identify the type of communication illustrated in the quotation. "Hmmm. Let's see. I know I've solved one of these before. To figure out this problem, I need to
(6a −? )5a =? a2 − 35a
8. Howmet Corporation needs $200,000 in 5 years. Find the required quarterly payment into a sinking fund if funds are invested in an account earning 10% per yea
social security number contains nine digits 0 0 0 0 0 0 0 0 0 how many different Social Security numbers can be formed using in a in a numerals from 0-9
When one's attitudes and required job behavior conflict, ________ may occur?
Olivia finds a statistic that states that 73% of the people killed in car accidents are male. She thinks that this must mean that men are worse drivers than wom