Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

a two dimensional figure made from two or more geometry figures
The difference of 9 and twice a number??
Which of the following expressions correctly uses exponents to show the prime factorization of 360
what were the languages of the mughal empire
Carbohydrates are converted to energy by the process of hydrolysis. true or false
Which one of the following letters would be considered formal? A. A letter of application B. A letter of invitation to an anniversary party C. A personal letter
Based on what you know about the changes and resources that helped the United States’ industries to grow, what changes would you expect to be taking place in Ch
Where did the city of Rome develop , and why was that location ideal
Organisms that have two identical alleles for a particular trait are said to be a. hybrid. c. heterozygous. b. homozygous. d. dominant.
A plant can produce either purple flowers or white flowers. What is the probability of purple-flowered offspring if two plants that are heterozygous for purple