ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

In a business environment, you need to consider ____ consequences of your communication because anything you write and say may become public if your company is
How many grams of Aldol product can be produced from the complete reaction of 0.2 grams of vanillin with an excess of acetone in the presence of aqueous base? E
cual es la respuesta de 29-x​
What happens in stanzas 11 and 12 of the poem? How does the knight use his imagination in these stanzas to come to an understanding of his plight in the poem la
Corn rust is a pathogen caused by fungus that can attack corn plants and cause wide spread damage to this staple crop. Much of the midwest farmlands are used to
What is the conflict of Catching Fire?
Sara worked 40 hours per week
Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply. log 2 - log 8
What does ^ mean in math
Which event is the most likely cause for the four periods when punctuated equilibrium seems to have occurred? aated meteorite bombardment stasis mass extinction