XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

i need an idea fo for a fable
How can plants help reduce global warming they remove _____ from the air?
What kind of care does Mika need? Mika is suffering from a terminal illness. Doctors have given her just six months to live. Her family wants her last days to b
What are the 4 things attached to the center carbon in all amino acids?
Andy compliments his mother's new hairstyle just before he asks her if she can loan him some money for the weekend, hoping that this will put her in a good mood
What is the sum of the interior angles of a 16-sided polygon
decimal to percent 1.35 equals
Properties of matter that do not change a substance into a new substance
If the mass of a material is 44 grams and the volume of the material is 6 cm^3, what would the density of the material be?
What is the purpose of On Noise by Seneca?