TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of nitrogen to potassium in a sample to soil is 12:9. If the sample has 36 units of nitrogen, how much potassium does the sample have?
3 angles form a straight line. 1 angle measures 90 degrees another angle measures 26 degrees. what is the measure of the 3rd angle?
what is the purpose of using fraction strips and a 1 strip
Give me two positive answers. How did hiring scholars help China?
The main purpose of taxes is to: A. generate revenue for funding government programs. B. reduce the chances of inflation. C. create jobs. D. discourage use o
can u give me some examples of adding integers please
Find the value of 0.34 × 9. A. 3.21 B. 3.06 C. 306.0 D. 32.1
Which one of the following vitamins helps prevent osteoporosis? A. Vitamin B B. Vitamin A C. Vitamin D D. Vitamin E
three miraculous soldiers by stephen crane which statement is false. A. the Yankee gaurd dies. B. captain sawyer escapes. C. ma never leaves the house.
5% of what number is 12