terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME AND PLEASE GET THIS RIGHT FOR BRAINLIST Which of the following was NOT a cause of the Armenian genocide of 1915? Question 2 options: The Armenians enact
what is the dot-and-cross diagram for magnesium chloride (MgCl2)??​
The graph of the inequality y > 2x + 3 has a ______(solid/dotted) line, with a y-intercept at ____, and a solution set that ____(does/does not) include (-3,5
What is the great gatsby novel suggesting about what it means to be successful in america?.
How do I solve this question?
the combination of ed drugs such as viagra with ________ dilates blood vessels, which can result in a sudden drop in blood pressure.
What does President Abraham Lincoln believe is being tested during the Civil War?
A person who buys a fast-food burger immediately after seeing a fast-food commercial on their phone is influenced by what factor? A. Advertising B. Age C. So
2+3x>8 or 4-7x ≤-17 graph and solve the systems
-1/2(-3/2x+6x+1)-3x ​