gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

how many real solutions does 2x^2-4x+3=5
PLease help me. I need someone to talk to me. I'm sad and lonely
please answer as many as you can. The quiz is attached.
how many neutrons are in an atom of Uranium-235?
why is iodine is a solid at STP but chlorine is a gas at STP? explain in terms of intermolecular forces.
The company I work for offered me to choose between a better salary and a flat in the city center and I chose ________.
harlie invests $325 in an account that pays 8% simple interest for 15 years. Use the simple interest formula, I = P ∙ r ∙ t, to answer the following questions.
importance of worship​
Delilah's little sister woke up screaming again last night. She does this several times a week. She sits bolt upright in bed, staring fearfully at nothing, and
Answer the question please