ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
explain why the motion of a body which is moving with constant speed in a circular path is said to be accelerated ?
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
Molecular scientists can read the DNA code and compare the DNA of different organisms. This concept is used in molecular clocks to determine which of the follow
What's the other word generous in overlooking insult or injury by others; rising above pettiness
What's the other word a weak or lifeless feeling
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
Which chemical equation best describes the reaction of potassium metal with fluorine gas to form solid potassium fluoride? A. K(s) + F2(g) → KF2(s) B. K(s) + F(
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2