chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Anybody can help me with this question please

Anybody can help me with this question please class=

Respuesta :

tonb
tonb tonb
  • 02-05-2020

Answer:

2 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

You can take any point on the line, turn it into a fraction and simplify.

For example: 4 cookies cost $2.

4 cookies per 2 dollar is 2 cookies per 1 dollar (divide by 2)

If you take another point, e.g., 14 cookies for 7 dollar, you'll be dividing by 7 to simplify and get the same answer.

Answer Link
adrguz77
adrguz77 adrguz77
  • 02-05-2020
2 cookies per dollar mark me as BRANLIEST
Answer Link

Otras preguntas

5x70= 5 x_____tens = ______tens =______? Use place value to find the product.
quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers . the magazines cost $3.99 each and the sales tgax was $1.02. quinn also used a coupon for $1.50 off
An interaction in which an animal feeds on plants is called
descibe the process that produced the bretz floods
How may a gene be defined A. a segment of DNA B. a segment of a protrein C. a part of the cell membrane D. a complete protein
Why is a very little known about king Khufu
Name the process that causes water to flow into organisms
Which of the following presidents took on the responsibility to pass a voting rights law that enforced federal standards for elections so that all Americans cou
The polar head of a phospholipid is made of _______ molecules. a. phosphate b. protein c. carbohydrate d. fatty acid
A number between 1 and 20 that has five factors