chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

taylosky pls answer this
A line passes through the points (-2, 2) and (3, -3). What is the equation of this line in slope-intercept form?
can someone please help me I need the answer to these with the work 1. 4(-3x + 2) = 56 2. 9x + 3 - 2x = 24 3. 5(3 + x) = 45 4. -8x + 2x - 6 = 24
PLEASE HELP WILL NAME BRAINLEST determine which lines, if any, must be parallel. Explain your reasoning
If DEC△ABC∼△DEC, find the values of x and y.
Expand the following expression by using the distributive method. 6(3b-4c)
Patricia is part of a group discussion in which she is expected to take notes and communicate the key decisions to the group members. This role has the benefit
In the first paragraph, what does ingenious mean
20 POINTSS Select all the values that are equivalent to the given expression. Express your answer in scientific notation. PLZ HEPL ME DUE IN 5 MIN Select all th
Which shows the use of a fulcrum? Choose all that apply. Choose all answers that are correct. Question options: Hands opening a bottle with bottle opener Ma