amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An optimal sampling rate for a routine eeg recording would be
“ALLT THE LIGHT WE CANNOT SEE BY ANTHONY DOERR!!!” (20 POINTS) Part 1: 1.) Why does it look like to outsiders that Monsieur LeBlanc is cursed? 2.) Where does M
Please help, Thanks. :)
PLEASE HELP ASAP!!! Please explain! Will give brainliest to correct answer!
What impact did the Silk Road have on Marco Polo’s expeditions to the Mongolian Empire? Marco Polo believed the Silk Road did not exist and chose to travel th
The pharmaceutical manufacturing industry replaced the early role of the _______ in developing drugs.
What is the key question behind civil rights protection?
50 POINTS AND BRAINLIEST IF YOU GIVE AN EXPLANATION!! A standard deck of has 52 cards, and contains 13 cards of each of the four suits: diamonds, spades, hearts
write the equation of a line that passes through the points (6,2) and (-4,-3)
An apartment rents for $800 a month the monthly rent is expected to increase $15 each year what will the rent at the end of the 9 years