patrysienka359
patrysienka359 patrysienka359
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this question please only got 2 marks out of 4 and not sure what to do to get these 4 marks ?

Can someone help me with this question please only got 2 marks out of 4 and not sure what to do to get these 4 marks class=

Respuesta :

jennsoekwanto
jennsoekwanto jennsoekwanto
  • 01-05-2020

In the end portions of your working, you put 2 x 1.43 pounds, but it is supposed to be 2 x 5.72 pounds, as that is the final price of the three for two statement. So the price of the 6 packets of crisps is supposed to be 2 x 5.72 pounds, which is equivalent to 11.44 pounds, making the total of the packets of fig rolls and crisps 2.70 pounds + 11.44 pounds, which then is 14.14 pounds. I hope this helped! :)

Answer Link

Otras preguntas

why is it best to have a resting heart rate below 70 beats per minute
Why did many Irish Americans oppose the United States’ decision to enter World War I on the side of the Allies? A. Many Irish immigrants to America were marri
In which sentence is the underlined word a preposition? A. Senator Young objected to the bill, (but) he didn't say why. B. She skipped her breakfast, (for) it
what happens directly after prophase
which country changed sides about a year aftee world war 1 began and joninew
what is the relationship between temperature and altitude in the stratosphere? as altitude increases, temperature decreases. as altitude increases, temperature
f(x)=5x-3 find the domain and range
which of the following describes a rigid motion transformation? A) Dicing a carrot B) Slicing a thermostat control to the right C) Deflating a balloon D) Enlarg
which is a quantitative method of data collection?
what the molarity of 2.00 moles of glucose in 4.00L