jeryelruiz jeryelruiz
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5 for 1 apple and 1 orange. They
also need $15 for 3 apples and 3 oranges. Put this information into a system of linear equations.
Can we find a unique price for an apple and an orange?

Respuesta :

psychoboy495 psychoboy495
  • 05-05-2020

Answer:

No the system has many solutions

Step-by-step explanation:

It can vary

Answer Link

Otras preguntas

Fossil evidence has been used to understand the movement of continental plates. The figure below shows where fossils of several species have been found. How wo
Answer it ....the question is in the pic​
Rank the gases Ar, N2, CH4, and C₂H6 in order of increasing density at STP.​
Workers in an office of 40 staff were asked their favourite type of take-away. The results are summarised in the table. Take-away Pizza Curry Fish & chips K
What is the slope in f(x)=6x+7
What is the basic body structure of html.
1.) Identify one component of the visible spectra2.) identify the component of the electromagnetic spectra that has the shortest wavelength​
a² + b² + ab = 7 b² + c² + bc = 21 a² + c² + ac = 28 ab + bc + ac = ?
Explain why there are fewer organisms at higher trophic levels.​
Please answer of this question​