yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

which of the following statements is the best example of snobbery in the doll house
PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST AND A LOT OF POINTS !!!!!!
write a paragraph explaining why the effect of mutations can vary widely - from neutral to harmful to beneficial
Passengers usually start to board their flights 1 hour before the scheduled take off time. The gate will be closed 15 minutes before the takeoff time. Jack’s pl
What are “like terms”? Why can we only add like terms?
the weatherman warned to expect storms to occur this afternoon. is thtis sentence a verb noun adjective or adverb please help
Inspired by the example of that great cornellian, vladimir nabokov, some of your friends have become amateur lepidopterists (they study butterflies). often when
HELP!!!!!!!a system of equation is shown below 6x - 2y equals 3 . and 5x + 3y equals 4. would you solve by substitution or elimination? and why
Translate the following words into an expression: “The quotient of a number and three is five.”
What heat is removed how does a gas become a liquid