mendoza02karina mendoza02karina
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A cup and saucer cost $3.10 at the local store. The cup costs $2.00 more than the saucer. How much does each cost?

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 03-04-2020

Answer: cup is $2.55

Saucer $0.55

Step-by-step explanation:

Cost of cup and saucer is $3.10

Let the cup be x

And saucer be y

I.e

X+y= 3.10......equation 1

Cup which is X is $2 more than the saucer

I.e x=2+y......equation 2

Substitute for X in equation 1

(2+y)+y=3.10

2+2y=3.10

2y=3.10-2

2y=1.10

Y=1.10/2

Y=$0.55

Substitute for y in equation 2

X=2+y

X=2+0.55

X=$2.55

Therefore

The cup is $2.55

The saucer is $0.55

Answer Link

Otras preguntas

A gaseous product of a reaction is collected at 280K and 0.95 atm. Given R = 0.0821L atm what is the molar mass of the gas, in grams per mole, if 5.49 g of gas
Make sure all solutions are in lowest terms. 5/6 • 1/3
Find the area of this triangle ROUND TO THE NEAREST TENTH
WHAT IS THE CORRECT ANSWER I THANK YOU CHOOSE THE MOST APPROPRIATE PREPOSITION ACCORDING TO THE TEXT. The airplane could go out _________ the clouds before the
What is the supplementary angle of 90 degrees
Please hhhheeeelllppppp
PLEASE LOOK AT PHOTO! WHOEVER ANSWERS CORRECTLY I WILL MARK BRAINIEST!!
Give at least three reasons why many people improved quality of life.
f(x) = 4х + 7, g(x) = 3х^ 2 Find (fg)(x). (1 point) A. 12х^2 + 21х B. 3х^2 + 4х +7 C. 12x^3 + 21x^2 D. 12х +21
Can you place 2 led strips on top of each other?