katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Estimate the angle of elevation from the trailhead to the summit.
A midwestern music competition awarded 35 ribbons. The number of blue ribbons awarded was 3 less than the number of white ribbons. the number of red ribbons was
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
given: quadrilateral ABCD with ∠A= ∠C and BD the bisector ∠ABC prove: DB bisects ∠ADC
The sales tax rate is 8%. Estimate the tax on a jacket that costs $69.95.
What is the average of 30, 40, and 80?
Most autotrophs make “food” through the process of a. photosynthesis. b. homeostasis c. chemosynthesis d. cellular respiration
Can someone explain lesson 6.3 math boxes in everyday math regarding the missing numbers on the number lines
A pizza with 2 toppings from Maria's Pizza Place costs $11.00.A pizza with 5 toppings from Maria's Pizza Place costs $14.75.Each topping at Maria's Pizza Place
Estimate the angle of elevation from the trailhead to the summit.