lilly99605
lilly99605 lilly99605
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Josh bought 24 pounds of rice for $10. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

To find the cost per pound of rice, we can divide.

10 / 24 ≈ $0.42

A pound of rice approximately costs $0.42

Best of Luck!

Answer Link
rahdaman45
rahdaman45 rahdaman45
  • 03-04-2020

Answer:

[tex]24 \times 10 = 24[/tex]

Step-by-step explanation:

  1. 24
  2. 10
  3. equal 24
Ver imagen rahdaman45
Answer Link

Otras preguntas

what is 720 is 1 tenth of what number??????????????
when i take half of my number and add two, i get twenty four
Amanda's jewelry box is in the shape a cube that has 6inches edges volume of Amanda's jewelry box?
Which way is the most casual way to greet a friend in Spanish
how many times larger is 3.5 than 3.25
What are some interesting facts about the Quapaw Indians
what is 192.63 - 7.95 equal plz help
what's b over 2a plus b over 2a? I'm doing rational expressions
which of the following software program provides for email communication
what were the primary improvement that Americans reaped from industrialization and unbanization