gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

A microphone is a type of electronic. True/Faulse
What two areas of the world has the most acts of genocide during the 20th century?
what powers that only belong to the national government?
what was committees of correspondence
You need to purchase a textbook for nursing school. the book cost $80.00, and the sales tax where you are purchasing the book is 8.25%. you have $100. how much
If f(x) = x+7 and g(x) = 1/x-13 , what is the domain of (f•g)(x)?
If two parties work on a policy or piece of legislation together we call it
The overgrowth of algae poses a major problem for coral reefs. fish eat algae. why would intensive fishing contribute to the overgrowth of algae
in a certain town, the sales tax rate is 4%. determine the total cost of an item with a sticker price of $19.95. round your answer to nearest cent.
Factorise completely [tex]1) {x}^{2} - 12x - 13[/tex][tex] 2){32y}^{2} + 8y[/tex][tex]3) {x}^{2} - 9[/tex]