emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

i need help with the bottom half. I’ll give brainielst
What is the equation of the line that passes through the points (1, −10) and (−4, −7)?
A runner runs at an average speed of 6 m/s for 15 seconds. How far did the runner run in metres?
why is comparing cellular respiration to a burning fire a poor analogy
many 4's are there in 130 force are there in 130 ​
How is an "extended structure" different from a molecule? a. It is made of more than one atom b. It can continue to grow in size without changing the substance
Which sport from ancient China is said to be the predecessor of modern soccer? A. wushu B. cuju C. baixi D. jiaodi
A bag contains 2 red, 3 green and 2 blue balls. Two balls are drawn at random What is the probability that none of the balls drawn is blue?
Um...Help? I'm kind of confused with this​
Hailey did 10 sets of sprints. When she relaxed afterward, her muscles started to feel sore. Which of the following best explains what was built up in her muscl