johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

solvee pls and explain​
Students are visiting a marine national park.The tour guide tells them about __________, algae found within the gastrovascular cavity of coral. A) phytoplankton
math!!! help!!! will give brainliest to correct answer
1. Which layer do we live on? 2. What layer is directly below your answer above? 3. What is the thickest layer? 4. Which 2 layers are included in the lithospher
When oxygen is not present, anaerobic, pyruvate is not created instead ethyl alcohol is created. What is this reaction called?
The figure below shows a rectangular window.
hi guys i need help ASAP i have constipation and it really uncomfortable for me and i need to get it out but im scared to have so much pain cuz i've been holdin
What was the word you received when you completed the A Roaring Good Time or Not online activity? please help
Solve for <3 A * 3 = [?] O = 43 44=90°
10. Which type of graph is the best to show the relationship between an Independent Variable (IV) and a Dependent Variable (DV)? ______________________