leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

The term hierarchy refers to A. a situation in which higher species such as men will always be in control of lower species such as animals. B. a team in which e
Peter has changed his diet to eat healthier. 2/3 of his meals are gluten free and of those gluten free meals 1/2 are vegan. How much of his total diet is gluten
what were the connections between the Holy Roman Empire and the church?
A blue-light photon has a wavelength of 4.80 × 10^−7 meter. What is the energy of the photon? (1) 1.86 × 10^22 J (3) 4.14 × 10^−19 J (2) 1.44 × 10^2 J (4) 3.18
why is antibacterial resistance a problem? please help me.
In legislative terms, a bill is a proposal A. made in the Senate. B. made in the House of Representatives. C. for any law. D. that has reached committee for deb
Which best describes mitochondrial DNA (mtDNA)?
Assume you're using a three button mouse to access a short cut, you would
John has four more nickels than dimes in his pocket, for a total of $1.25. Which equation could be used to determine the number of dimes, x, in his pocket? (1)
If a motor lifts a 400.-kilogram mass a vertical distance of 10. meters in 8.0 seconds, the minimum power generated by the motor is (1) 3.2 × 10^2 W (3) 4.9 × 1