saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

find the height of a a cuboid if it's length is 10m , breadth is 5m and LSA is 180m² .NONSENSE = REPORT ​
Which is the BEST example of the kind of mechanics that are studied in sports biometrics?
“Lequel” is used to replace quel +
The volume of a box is 143.4 in3. find the volume of a larger, similarly shaped box that has a scale factor of 3. round your answer to the nearest tenth. 3,871.
Please help me ASAP PLEASE
Healthy grains is planning a new design for its best-selling oatmeal. it has four containers to choose from. it costs the company $0.03 per cubic inch of oatmea
10 fish are swimming in the ocean, 6 of them drown, how many are left?
Find the missing side of this right triangle. X 8 16 VI?] X = Enter the number that belongs in the green box.
Did you understand what a control in an experiment was? meowsis
Identify whether each of the following costs should be classified as product costs or period costs. (a) select a type of cost Manufacturing overhead. (b) select