janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

The ______ War took a heavy financial toll on the Soviet Union during the 1980s. Iraq Afghanistan Pakistani
can a single cell be a living thing? explain
A radio station plays a commercial. It features a famous singer introducing herself and saying that she listens to the station. What propaganda technique is bei
PLEASE HELP Consider eight, eight-cubic centimeter (8 cm3) sugar cubes stacked so that they form a single 2 x 2 x 2 cube. How does the surface area of the singl
What was the mission of al-Qaeda?
Which of the following is considered a xanthine? a. Acetylcysteine b. Guaifenesin c. Theophylline d. Epinephrine HCL
Supporters of bilingual education point out that:
Which of these is a major reason colonists came to Massachusetts? "Colonial America has great farmland." "Colonial America offers religious freedom." "The Ameri
Polygenic traits are determined by multiple received from each parent.
Any number that is divisible by 4 is divisible by 8. Find a counter example to show that the conjecture is false