phantom1387
phantom1387 phantom1387
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A group of three friends order a combo meal which includes two slices of pizza and a drink. Each drink is priced at $2.50. If the combined total is 31.50, how much is the cost of a slice of pizza?

Need it solved with distributive property ty

Respuesta :

lizazalevsky
lizazalevsky lizazalevsky
  • 02-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2.5(3)

31.5-(2.5*3)

31.5-7.5

24/3=8

$8 per slice

Answer Link

Otras preguntas

If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
who the famous artist in our time
the only Native American who successfully stayed on their land were A) Seminole B) Sauk C) Cherokee D) Fox
Simplify. 26 + (–3) ∙ (–8) A. –184 B. –2 C. 2 D. 50
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
1) Elizabeth works part-time to help pay for college. She has worked for the last 14 days without a day off for a total of 48 hours. Depending on her schedu
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
Are many valuable minerals found in or near areas of volcanic activity and mountain building?
THE FULL MOON TURNED ORANGE AND THEN GOT REALLY DARK WHAT COULD HAVE MADE IT TURN DARK LIKE THAT
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank