travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

Give the equation of a line through the points (8,2) and (0,6).
corruption is social evil why?
A leaky faucet has a drip that produces 1.2 drops per second. How many drops will occur in one day?. Show all steps neatly.Write your anser in scientific notati
Dan uses 5 sheets of lined paper each day at school.He has 120 sheets of paper left over from last year .How many days will this paper last
How can analogies help a reader? They can help to illustrate meaning for the reader. They can help to make the text challenging to understand. They can help the
Which occurrence demonstrates dispersion? the northern lights a glare a mirage a rainbow
A company’s net income after tax is $50,000. Shareholder’s equity of the company is $200,000 and its long-term liability is $30,000. What is the company’s retur
HELP I AM BEGING YOU
Alenjandra spent her birthday money on a video game that cost $d, a controller for $13, and a memory card for $16. She had a $5 coupon. The total came to $75. W
What word/s in the following sentence/s should be said with expression in order to best convey mood and meaning? I completely hate watching my little sister.