kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the benefits of apple cider vinegar
some developmentalists have considered the combination of race and gender as simultaneously affecting an adolescent’s self-esteem, thus coining the term
which answer correctly identifies a cell-cycle checkpoint with a criterion for passing it?
compared to most animals, the growth of most plants is best described as
brussels is in which country
Prior to the 1500's, most people accepted the view that the planets within our solar system revolved around
Pressure head of 120 inches of water produces _______ psi of pressure
Why did Roosevelt feel need to expand justices of the Supreme Court
What allows consumers to receive goods and services in a non-price rationing system?
Pick the correct description of the line 3x + 3 = y