Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which best describe the tenets of the Bush Doctrine of the early 2000s? multilateralism, Realpolitik multilateralism, idealism unilateralism, Realpolitik unilat
In a furnace zinc is a gas but lead is a liquid. Suggest why?
What was the source of Axum's prosperity in the fourth century CE? Its strategic location in the middle of African, Mediterranean, and Asian trade networks Its
What are the electronic configurations for the first twenty elements
what oils our joints?
what oils our joints?
Find the X and Y intercepts (-4,-3) (1,6
A TT genotype is said to be _____. homozygous heterozygous dihybrid
compare and contrast volume and surface area
What was the source of Axum's prosperity in the fourth century CE? Its strategic location in the middle of African, Mediterranean, and Asian trade networks Its