inese
inese inese
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 01-01-2020

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly
Answer Link
arianajoaneily01
arianajoaneily01 arianajoaneily01
  • 18-12-2020

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In the figure, a ‖ e, m ‖ n, and m∠3 = 108° What is m∠6? __ °
what does at least and at most mean?
Which is bigger 2/3 or 7/8??
PLEASE HELP I GIVE THANKS
when this person was just a few weeks old he and his mother were kidnapped and his mother was sold to slavery
Name TWO duties of the crane operator.
Kara is 18 years younger than Joseph. Twelve years ago, Joseph was 4 times as old as Kara. Find their present ages.
Mauro has 140 ft of rope. He will cut it into two pieces so that the length of the longer piece is 3 times the length of the shorter piece. What will the length
Ethyl alcohol and carbon dioxide are the end products of
Jorge friend Anna planted a garden with the same ratio of tulips to daises Anna garden has 48 tulips how many tulips and daises does Anna have this pic is for J