idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

William has $22 to buy strings for his guitar. Each set of strings costs $4.
How many sets of strings can he buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

davidon0116 davidon0116
  • 03-12-2019

Answer:  5

Step-by-step explanation:

5x4=20 and you cant have half a pack of strings so it 5 packs.

Answer Link

Otras preguntas

what was soviet unions reaction about the pentagon papers?
Help please... look at the pictures​
What is the solution to the linear equation? 2/3x – 1/2 = 1/3 + 5/6 x
Plz answer my question quick I really need it!!!
7x + 2(5x -16)=70? Help me please!!
Translate to English:Nosotros vamos devacaciones a JapónA. We are going on vacation in Japan.B. You are all going on vacation in Japan.C. They are going on vaca
Select all the correct answers. An architect is designing a swimming pool with a base in the shape of a right triangle. According to the architect, the pool’s d
I need help it’s world history
3 tons of dirt cost $360.00. What is the price per pound
Sara had 207 dollars to spend on 9 books. After buying them she had 18 dollars. How much did each book cost